DERS PROGRAMI
  SONBAHAR DÖNEMİ
  İLKBAHAR DÖNEMİ
  SONBAHAR DÖNEMİ DERS PROGRAMI
  AÇIKLAMALAR
  İLKBAHAR DÖNEMİ DERS PROGRAMI
  AÇIKLAMALAR
  Kariyer Olanakları
  Başvuru Koşulları
  Tezli ve Tezsiz Seçenekler
  Bilimsel Hazırlık Programı
  AKADEMİK KADRO

YÜKSEK LİSANS
Programı Hakkında:

Sanat Yönetimi Yüksek Lisans Programı, öğrencileri iş yaşamına, sanat yönetimi alanında profesyonel bilgi gerektiren pozisyonlara hazırlayan bir programdır. Yönetim bilgisi ile sanatsal kuramın zengin bir karşımını içeren program, sanat yönetimi tekniklerinin yanı sıra organizasyonel yapı ve personel yönetimi, güncel sanat konuları, fon bulma, küratöryal çalışmalar, sergi yönetimi, sanatta reklam, müze yönetimi, sanat eleştirmenliği, kamusal sanat ve sanat pazarlamasını da içermektedir. Müfredat öğrencilere, akademik kadro yönetiminde bir sergi hazırlama deneyimi de sunar. Ek olarak, program galeri ve müze yöneticiliği, sahne sanatları bilgisi ve güncel sanat ile sanat eleştirisine ilişkin kuramsal kavrayışa yer verir.

Özellikleri:
Yeditepe Üniversitesi’nin Sanat Yönetimi Yüksek Lisans programı, öğrencilere Türkiye’de Sanat Yönetimi alanında önemli kariyer fırsatları sunan öncü bir programdır. Programın amacı, müze ve sanat galerisi yöneticileri, küratörler, sergi yöneticileri, festival/bienal yöneticileri yetiştirmektir. Program, müzeler, kar amacı güden ve gütmeyen galeriler ve sanat kurumları ile işbirliği ve bölgesel sanat programları, kamusal sanat projeleri ve sanat festivali/bienallerinde profesyonel ve gönüllü çalışmalar yapmayı da içermektedir.

Organizasyonların etki ve değerini arttıracak stratejilere, yönetimsel süreç ve tutumlara odaklanan Sanat Yönetimi Yüksek Lisans Programı, başarılı bir sanat yönetimi için çağdaş sanat ve yönetim bilgisinin yanısıra, kapsamlı sanat organizasyonları sürecinde yerel yönetimlerle kurulması gerekli ilişkilere yönelik süreci de eğitiminde barındırmaktadır.